Bahar Aylarında Alerjiye Dikkat

Bahar Aylarında Alerjiye Dikkat

İlkbahar aylarına girdiğimiz günlerde; özellikle havaların ısınması ile birlikte; ağaç polenleri, otlar, çiçekler, çay polenleri gibi alerjiye sebebiyet verebilecek küçük maddeler rüzgarın ve havanın etkisi  ile çevreye yayılmaya başlayacak. Polen alerjisi olan kişileri sıkıntılı günler beklemektedir. Alerji kişiden kişiye değişerek genellikle nezle, göz kızarması, hapşırma, halsizlik, cildin belirli yerlerinde kızarmalar ve kaşıntılara sebebiyet vermektedir.

Alerjik Nezle Nedir?
Alerjik nezle, birden bire insan bünyesinde başlayan etkiler şunlardır: Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma, halsizlik. Bu etkiler zaman zaman normal grip hastalığı ile de karıştırılabilir ancak birden bire başlayıp belirli bir zaman sonra kendiliğinden yok oluyorsa bir şeye alerjiniz var demektir. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, alerjinin kısa sürede geçip geçmediğinidir. Alerjik nezle bazen uyku sırasında da meydana gelebilir, bu da uyku bozuluğuna ve gün içerisinde yorgun bir görüntü çizmemize sebep olacaktır. Alerjik nezle sebebiyle bazen günlerce yataktan çıkmak istemeyen insanlar vardır.

Alerjisi olanlar nelere dikkat etmelidir?
    • Rüzgarlı ve kuru havalarda mümkün olduğunca evde vakit geçirmelidir
    • İlkbahar mevsiminin ilk haftalarında, ağaçların çiçek açtığı zamanlarda polenlerin çok olabileceği yerlerden uzak durmalıdır.
    • Ev tozlanmasına dikkat etmelidir
    • Yatak odalarında tuz tutucu çok eşya olmamalıdır
    • Nevresimlerini sık sık değiştirmelidir

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’ne göre, alerjiden korunmak için yapılması gerekenler başlıca;

  1. Sorumlu olduğunuz alerjiden korunmak
  2. İlaçlarla tedavi
  3. Aşı tedavisi, tabiki aşı tedavisi kişini yaşına ve alerjinin türüne göre değişebilir.

Huzurevi ve bakımevi gibi yerlerde misafir olarak kalan alerjik hassasiyeti yüksek kişilerin, oda temizliği dikkatli yapılmalı. Huzurevine, yaşlı yakını tarafından sık sık çiçek getirilmemelidir. Özellikle çiçek ve yapay çiçekler çok toz tutarlar ve bu tozlar geceleri yaşlı kişiyi rahatsız edebilir. Aslında insanların çoğu belirli şeylere alerjidir ancak gün içerisinde bunu fark etmeyebilir. Yaşlı hastalarda alerji belirtileri daha uzun süre olabilir. İstanbul gibi metrepol kentlerde alerjiye maruz kalmak daha çok mümkündür.

Alerjisi olan hastaların, doktora başvurarak anti-alerjik ilaçlar kullanabilir veya burun spreyleri de alerjiyi azaltacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR