Grip Aşısı Hangi Aylarda Yapılmalı?

Grip Aşısı Hangi Aylarda Yapılmalı?

Grip, influenza A ve B virüslerinin yol açtığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle kış mevsiminde insanların kapalı ortamlarda daha çok kalması sebebi ile bulaşma riski daha yüksektir. Yeterince havalandırılmamış ortamlarda, toplu taşıma araçlarında, insanların birlikte yaşadıkları ortamlarda virüs kendisini gösterebilir.

Grip virüsleri vücutta yaklaşık olarak bir hafta varlık göstererek; halsizlik, baş ağrısı, nadir burun akıntısı, öksürük, ateş gibi belirtiler ile bulaşan kişiyi yataktan çıkartmaz. Grip, diğer hastalıkları da tetikleyerek ilerleyen yaşlarda tehlikeli bir hal alabilmektedir. Özellikle kronik hastalığı bulunan yaşlı hastaların, huzurevinde ve bakımevinde misafir olarak kalan yaşlıların mutlaka grip aşısı yaptırması gerekmektedir. Sağlık bakanlığı her yıl grip aşısı olunması konusunda çeşitli bilgilendirmeler yapmaktadır.

Amerika’da hastalıkların önlenmesi ve kontrol merkezinde sadece yaşlı insanlara değil;

    • 5 yaşına kadar olan çocuklarda
    • Hamileliğin ilk 3 ayında olan kadınlarda
    • Emziren annelerde
    • 6 aydan küçük bebeklere bakım yapan bireylerde

grip aşısını önermektedir.

Grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Grip aşısı, özellilkle sonbahar mevsiminde ve kış mevsiminin ilk aylarında yapılması son derece etkilidir. Yetişkin normal bir bireye tek doz grip aşısı yeterli olmaktadır. Detaylı bilgileri aile hekiminizden alabilirsiniz.

Kimler grip aşısı olmamalıdır?

Yumurta alerjisi olanlar, geçmişte grip aşısı olup ciddi alerjik reaksiyon geçirenler, 6 aydan küçük bebekler, ateşli hastalığı olan kişilerin grip aşısı yapılması sakıncalıdır.

Grip aşısının yan etkileri var mıdır?

Grip aşısı sonrasında, nadiren de olsa 1-2 gün nezle türünde bir hastalık geçirilebilir. 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Halk arasında bu tür şeyler olduğunda “grip aşısı hasta etti beni” türünde yanlış düşünceler ortaya çıkmaktadır. Grip aşısı, ölü virüslerin vücuda enjekte edilmesidir, bu nedenle aşının hastalık yapma riski yoktur.

Grip olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Grip; soğuk algınlığı ve nezle ile karıştırılan bir hastalıktır. Soğuk algınlığı yapan virüsler her daim çevremizde bulunmaktadır. İmmün sistemimizin zayıflaması sonucunda bu virüsler vücudumuzda aktif hale gelir. 250 üzerinde virüs soğuk algınlığına yol açar. Grip virüsüne maruz kalmış hastalarda;
    • Burun akıntısı olmaz veya az olur
    • Öksürük,
    • Yüksek ateş,
    • Halsizlik daha belirgindir,
    • Baş ağrısı,

gibi belirtiler meydana gelir.

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR