İleri yaşlarda mutlu bir yaşamın sırları

İleri yaşlarda mutlu bir yaşamın sırları

Yaş ilerledikçe her insanda bitkinlik, yorgunluk ve fiziksel yetersizlikler baş göstermektedir. Bu tip olumsuzluklar sosyal hayatımızdan tüm yaşamımızı etkiler. Artık eskisi kadar eğlenceye vakit ayırmayıp genelde evde zaman geçirmeyi tercih ederiz. Kronik hastalıkların da ortaya çıkmasıyla birlikte kendimizi ilaçların ve doktor kontrollerinin esiri haline getiririz. Özellikle; kalp, demans, şeker (diyabet), alzheimer, ms gibi hastalıklarla uğraşmaktan zamanın daha hızlı aktığını fark ederiz.

Peki tüm bu olumsuzluklara rağmen mutlu bir yaşam için neler yapmalıyız? Aşağıdaki tavsiyeler sizi daha mutlu edecek ve dinç tutacaktır.

  • Kas kütlesi kaybını en aza indirmek için kas egzersizleri: Hemen hemen her spor mağazasında ve internette çok uygun fiyatlarla satılan iki adet 250 gr veya 500 gr’lık dambıl alarak bu işe başlayabilirsiniz. Hergün sadece 15 dakika kol kaslarınızı çalıştırmanız yeterli.

  • Denge egzersizleri yapmak: Evde kendi kendinize yerde düz bir çizgi hedefleyerek (kalebodur aralarındaki çizgiler) sanki alkol testine tabi tutuluyormuşsunuz gibi düz çizgide 5 – 10 dk yürüyerek dengenizi daha iyi sağlayabilirsiniz.

  • Yürüyüş yapmak: Güzel güneşli havalarda evinizin yakınındaki parkta sabit tempo ile 15-20 dk yürüyüş yapmak çok sağlıklı olacaktır.

  • Kendinize bir hobi edinin: Özellikle fiziksel olarak hareket edebileceğiniz hobiler edinmek son derece önemlidir. Örneğin resim yapmak, akvaryum ile uğraşmak, bonsai saksıları ile ilgilenmek gibi.

  • Bir spor dalı ile ilgilenin: Sizi fiziksel olarak yormayacak, çok hareketli sporlar dışında bir spor dalı ile uğraşmak hem fiziksel hem de mental olarak sizi zinde tutacaktır. Ayak kaslarınız için bisiklet, dart oynamak, yüzme sporu gibi.

Yukarıda sıralanmış olan fiziksel tavsiyelerin yanında mental olarak kendinizi yaşlı hissetmemeniz son derece önemlidir. Tıpkı geçmişte yaptığınız gibi hergün yapmanız gereken birtakım işler olsun. Kendizle yaşıt birkaç arkadaşınız ile seyahat etmek son derece keyifli olacaktır. Seyahat turları ve günü birlik turlar sizi daha mutlu yapacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR