Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet, sonbaharın ortalarında yalancı sıcaklar dediğimiz zamanlarda geride kalmak üzere. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde veya altında dengesiz bir şekilde devam edecek aylara girdik. Artık dışarı çıkarken daha sıkı giyinmemiz gerekiyor. Bu değişime vücudumuzun ayak uydurması, biz farkında olmasak bile, belli bir zaman alıyor. Özellikle, yaşlılar, kronik hastalar, kronik astım hastaları, tip 1 veya tip 2 diyabetlilerin, gebelerin vücut savunma sistemleri daha hassastır. Eğer bu kişiler dikkat etmezse daha çabuk hasta olabilirler.

İstanbul Huzurevi ve bakımevi şubelerimizde kalan misafirlerimiz için kış aylarına girerken özel beslenme düzeni çıkarılmaktadır. Özellikle vitamin değeri yüksek besinlerin tüketilmesine önem verilmektedir. Kronik hastalıkları bulunan misafirlerimiz için de özel beslenme takvimleri çıkarılmaktadır.

Peki soğuklar ve hastalıklar ile baş edebilmek için neler yapılabilir?

  • Vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşılaşayacak besleyici yiyecekler tüketin.

  • Askorbik asit dediğimiz C vitamini son derece önemlidir. Kuşburnu, mandalina, limon, greyfurt, kivi, yeşil biber, ıspanak çok önemli c vitamini depolarıdır.

  • Bağışıklık sistemi için bir diğer önemli vitamin da D vitaminidir. Sonbahar ve kış aylarında bulutların artması ve buna bağlı güneşin azalmasıyla D vitamini ihtiyacımız daha da çok artacaktır. Yumurta sarısı, balık, süt, tereyağı gibi besinler de D vitamini depolarıdır.

  • Vücut savunma sistemimizin güçlenmesini sağlayan çinko minerali ise bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir. Et, balık, deniz ürünlerinde bolca bulunur. Et yemeyen, vejeteryan bir hayat yaşayan kişilerinse mutlaka çinko takviyesi alması gerekiyor.

  • Grip aşısı her ne kadar tartışılmaya devam edilse de halen dünya sağlık örgütü tarafından tavsiye edilmektedir. Bizi 2-3 gün yataklara düşürecek grip enfeksiyonundan %100 olmasa da buna yakın bir oranda koruyacak grip aşısını özellikle yaşlıların mutlaka yaptırması gerekiyor.

  • Klimaların yarattığı ısı değişimlerine dikkat edilebilir.

  • Sonbahar ve kış aylarında düzenli uyku bağışıklık sisteminin kontrol altında olmasını sağlamaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR