MS Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı; henüz ülkemizde yaygın bir hastalık olmamasına karşın, 2018 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye’de 50 binin üzerinde MS (multiple skleroz) hastası olduğu ortaya çıkmıştır. Genetik yatkınlığın yanı sıra, sürdürülebilir doğal yaşamın da azalması sonucunda ms hastalığı özellikle ülkemizde de sıkça görünür hale gelmiştir. Peki ms (emes) hastalığını yakından tanıyalım:

MS Hastalığı Nedir?

Genellikle kuzey avrupa ülkelerinde daha sık görülen, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu, 20-45 yaşları arasında seyreden bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalığın, nöroloji uzmanları tarafından son yıllarda da dünyanın diğer bölgelerinde de artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Tüm dünyada yaklaşık bir milyon insanın ms hastası olduğu kayıtlara geçmiştir. Ms hastalığının nedeni tam olarak bilinmemesine karşın genetik faktörlerin, çevresel travmaların, aşırı enfeksiyona bağlı kalmanın hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren belirtiler olmasına ms hastalığında karşın en sık belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Kol, bacak gibi eklemlerde güçsüzleşme
  • Gözlerde bulanık görme, sabahları çift görme
  • Sık sık kaslarda karıncalanma, uyuşma
  • El ve ayaklarda his kayıpları (normal insanların canını yakan bir cismin ms hastalarında canını yakmaması)
  • Normalden daha sık veya normalden daha az idrara çıkma
  • İdrar yaparken mesane ağrıları
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Konuşma bozukluğu
  • Konsantrasyon eksikliği ve bellek kayıpları
  • Epilepsi geçirme, ataklar yaşama (nadiren)

MS Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalığında günümüz koşullarında kesin bir tedavisi mevcut değildir. Ancak erken evrelerde ms hastalığını yavaşlatma, geriletme gibi yöntemler mevcuttur. Atakları azaltıcı, gevşetici tabletler kullanılabilmektedir. Ayrıca botoks tedavisi de ms hastalarının tercihleri arasındadır. Ailesinde ms hastası olan veya ms şüphesi duyan kişilerin en erken şekilde nöroloji uzmanı ile görüşmesi gerekmektedir. Nöroloji uzmanları yapılacak olan muayene sonrasında ms hastalığının evresini ve kişiye özel geciktirici tedavi yöntemleri uygulamaktadır.

MS Hastaları için Egzersizler Nelerdir?

Egzersiz öncesi ısınma hareketleri yaparak vücudu alıştırmak son derece önemlidir. Özellikle günün sıcak saatlerinde egzersiz yapmaktan kaçının. 10 dakikalık seanslar ile egzersiz yapmak size çok iyi gelecektir. Dengeli beslenme ve ara öğünlerde lifli gıdalar tüketmek egzersiz öncesi çok önemlidir. Yüzme, tempolu yürüyüş, yoga gibi sporlar ms hastaları için son derece faydalı olacaktır.

MS Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Aileniz bir ms hastası var ise, kendi yaşamınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle gündelik yaşam fonksiyonlarınıza, tükettiğiniz gıdalara, hareketlerinize önem vermeniz gerekiyor. Sağlıklı beslenmek bunun en önemli şartı. Birçok insanın beğenmediği brokoli, karnıbahar gibi sebzeleri tüketmeniz size vitamin ve minarel olarak geri dönecek ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır. Ayrıca, yılda en az bir kez nöroloji uzmanına muayene olmanız yaşam kalitenizi arttıracaktır. Unutmayın, ailesinde ms hastası olan herkes ms hastası olacak diye bir kural yoktur.

Bizler Neler Yapıyoruz?

Ms hastaları için bakımevi hizmeti sunan şubelerimizde uzman personelimiz misafirlerimiz için özel beslenme ve egzersiz listeleri çıkartarak onların daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerini sağlamaktadır. Huzurevimizde ve bakımevimizde tüm sağlık personelimiz ms hastalığı konusunda bilgilendirilir ve dünyada kullanılan güncel yaklaşımlar ile hizmet vermektedir.

Sağlıklı Günler Dileriz...

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR