Parkinson Nedir?

Parkinson Nedir?

Parkinson Nedir?

Parkinson, motor sistemi hastalıkları grubuna giren dopamin salgılayan beyin hücrelerinin kaybıyla belirtileri ortaya çıkan bir motor sistemi hastalığıdır.

Parkinsonun nedeni tam olarak anlaşılamamış olmasına rağmen, genetik faktörlerin en etkin sebep olduğu tıp dünyasında söylenmektedir. Parkinson bazı insanlarda görülmekte, bazı insanlarda ise hiç görülmemektedir. İşte bunun tam olarak sebebi halen anlaşılmış değildir.

Parkinsonun görüldüğü yaş aralıkları genellikle 50 ve sonrasıdır. Ailesinde parkinson geçirmiş insanlar bu hastalık ile daha çok karşılaşmaktadır. Parkinsonu tetikleyen şeylerin neler olduğu tam anlaşılmadığından tedavisi de henüz bulunamamıştır. Tam olarak tedavisi bulunmasa da geciktirici bazı çözümler mevcuttur. Özellikle dopamin üreten beyin hücrelerinin hasarını tespit edip bu hasarı geciktiren tıbbi destekler ülkemizde olduğu gibi dünyanın diğer ülkelerinde de kullanılmaktadır.

İstanbuldaki (anadolu yakası) huzurevi ve bakımevi şubelerimizde parkinson hastaları için özel bakım yöntemlerimiz mevcuttur. Bakımevinde kalan parkinsonlu hastalarımıza profesyonel ekibimiz ilgilenmektedir.

Parkisona yakalanmamak için yapılması gerekenler

Özellikle ailemizde daha önce parkinsona yakalanmış aile bireyleri var ise, kendi yaşam standartlarıma çok dikkat etmemiz gerekiyor. Aşırı yağlı, kızartma ve hazır gıdalardan kaçınıp mümkün olduğunca lifli ve yeşilimsi gıdalar tüketmemiz sağlıklı yaşamamız için çok önemlidir.

Tüm hekimlerin tavsiye ettiği günlük egzersizler ve spor son derece önemlidir. Her gün 10-15 dakika günlük egzersiz hareketleri, 30 dakika normal tempoda yürüyüş çok iyi gelecektir.

Parkinson tedavi yöntemleri nelerdir

Tıp alanında yapılan çalışmalar devam etse de, parkinsona sebep olan faktörler henüz tam olarak anlaşılmış değildir. Sebebi anlaşılamayan bir hastalığın da tedavisini bulmak oldukça güçtür.

Koenzim q10 tedavisi

Balık, kırmızı et, beyaz et, soya fasülyesi, yer fıstığı gibi gıdalarda bolca bulunan koenzim q10 parkinson tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca reçetesiz olarakta koenzim q10 takviyesi içerek ilaçlar mevcuttur.

Masaj yaptırmak

Özellikle parkinsonun yol açtığı kas gerilmeleri için profesyonel masaj ekipmanları kullanmak. Kas ağrılarını hafifletmek amacıyla akupunktur da parkinson hastaları için tercih edilen bir yöntemdir.

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR