Sağlıklı beslenmek alzheimerı engelliyor mu?

Sağlıklı beslenmek alzheimerı engelliyor mu?

Dünyada 44 milyon insan alzheimer hastalığı ile başa çıkmaya çalışıyor. Bu süre ilerleyen yıllarda (bundan 40 yıl sonra) 135-140 milyonu bulması beklenmektedir. Sakın endişeye kapılmasın, 8 milyarı aşkın insan içerisinde sizin de alzheimer olma olasılığınız çok yüksek değil. Peki eskilerin yapıpta bizim yapamadığımız şey nedir de alzheimer artıyor.

Günlük beslenmemize dikkat etmememiz, hazır gıdalar tüketmemiz, fastfood tüketimi, aşırı şekerli yiyecekler içerisinde sürdürülen hayatların faturası malesef ileride büyük sonuçlar doğuruyor. Alzheimer’in bir tedavisi, ilacı, aşısı henüz yok bu nedenle özellikle ailemizde alzheimer olan büyüklerimiz var ise iki katı hayatımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Huzurevlerini bir dolaşın, oradaki hayatları görün geçmişte birgün oradaki herkes sizin yaşınızdaydı. Peki sizler, bizler o yaşlara gelebilecek miyiz?

Peki alzheimer’a yakalanmamak için ne tip beslenme önerilmektedir;

Her gün E vitamini:

E vitamini, beyinsel hastalıkların (özellikle alzheimer) önlenmesi için son derece önemlidir. Ülke olarak çekirdek yemeyi çok seviyoruz. Günde bir avuç çekirdek yemek bir günlük E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılayacaktır.

Lifli gıdalar:

Lifli gıdalar, hem sindirimi kolay hem de besin değeri yüksek gıdalardır. Bezelye, soya fasulyesi, ıspanak, havuç… daha sayamayacağımız kadar çok çeşitli ürünlerde lif bulunmaktadır. Evde düzenli yemek yapan birisi yok ise, beslenmeniz iyi değil demektir. Ya bu alışkanlığı siz edineceksiniz ya da düzenli beslenebileceğiniz bir yerde kalacaksınız.

Hareket, hareket, hareket:

Biliyoruz, yaşlandıkça insan daha az hereket etmek istiyor. Bazen kısa mesafelere yürümek bile eziyet gelir. Sinirsel hastalıklara yakalanmamak için her zaman hareket etmelisiniz. Her zaman hareketten kastımız tabiki hiperaktif olmak değil, ancak günlük yaptığımız işleri uzun yoldan halledin, mesela hergün gittiğiniz gazete dükkanına birgün başka bir sokaktan dolaşarak gidin. Bu tarz davranışlar algınızı da açacaktır emin olabilirsiniz.

Japonyada insanlar hiç kilo almazlar, çünkü yaşam felsefeleri hareket üzerinedir. Hafif kilo aldığını düşünen japonlar, işten dönüşlerde inecekleri istasyondan bir önceki istasyona inerek evlerine yürüyerek giderler. Bu aslında bir kültür olmuştur. Bu nedenle onlara çok zor gelmemektedir. Aslında çalışan hiçbir insanı aşırı yoracak birşey değildir.

Hepinize sağlıklı günler dileriz...

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR