Türkiye'nin mutluluk grafiği

Türkiye'nin mutluluk grafiği

BBC’nin haberine göre Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın yapmış olduğu Dünya Mutluluk Raporu’na göre 156 ülke içerisinde Türkiye 74. sırada yer alıyor.

Vatikan’da bulunan Papalık bilim akademisinde 2018 yılının ilk çeyreğinde açıklanan rapora göre dünyanın en mutlu ülkeleri sırasıyla; Finlandiya, Norveç, Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya şeklinde devam etmektedir. Dünyada en mutsuz ülkelerin ise genellikle afrika veya ortodoğu ülkeleri başını çekmektedir.

Yapılan rapor ve anket çalışmalarında çok çeşitli çapraz sorular ışığında objektif bilgiler toplanması hedeflenmiştir. Ayrıca her ülkede yaşayan yabancıların da sayıları göz önüne alınmıştır.

En mutlu ülkelerin genellikle soğuk iklimlerin yaşandığı kuzey taraflarından olduğu görülmektedir. Mutluluğun iklim ile olan bir ilişkisi henüz bilim adamları tarafından keşfedilmedi ancak mutlu olmalarında iklimin bir önemi olmadığı düşünülmektedir.

2017 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye'de mutlu insanların oranı %58 iken, 2018 son çeyreğinde yapılan çalışmada bu oranın %53'lere düştüğü görülmüştür. İnsanlar mı yavaş yavaş mutsuzlaşıyor yoksa bunu etkileyen dış faktörler mi var? Tabiki dış faktörlerin rolü çok büyük. Mutluluk oranı yüksek ülkelere baktığınızda milli ekonomileri belirli bir oranda artan, hayat pahalılığı olmayan, enfasyonun tek haneli rakamlarda gittiği ülkeler olduğunu göreceksinizdir. Türkiye'de 65 yaş ve üstü kesimin ise %61 civarı mutlu olduğu görülmektedir. Peki ya İstanbul'da? İstanbulda 15 milyonun üzerinde insan yaşıyor, bunu bilmek imkansız.

Sağlıklı olmak insanı mutlu eder mi? Tabiki evet, yapılan bu çalışmalarda sağlığın mutluluk üzerinde rolü %69 oranında kabul görmüştür. Huzurevinde bulunan yaşlıları sık sık ziyaret ederek onları mutlu edelim. Onların sizlere çok ihtiyacı var.

Mutluluk ne kadar çeşitli bir unsur, örneğin bir savaş bölgesindeki çocuğun tek mutluluk kaynağı bomba seslerinin gelmemesi olabilir. Afrikada yaşayan bir kabilenin sen mutluluğu bir su kaynağı olabilir. Az veya çok ile yetinmek tamamen insanın kendisi ile alakalıdır. 2018 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye’de geleceğinden umutlu olan insanların oranı %71. Yani her 100 kişiden 71’i hala geleceğinden umut ediyor, umutlarımız olduğu sürece yaşayabiliriz. Kadınlarda bu oran %73 iken erkeklerde 71’de kalmıştır. Mesela insanların mutluluk kaynaklarında para %4’lerde, yani kimse aslında paranın insanı mutlu edemeyeceğini biliyor. Bu tip farkındalıklar umut verici.

Sağlıklı günler dileriz...

Dikkatinizi Çekebilir

FOTOĞRAFLAR İLE BİZ
ANLAŞMALI KURUMLAR